Autobusem po Bornholmie

Bornholm dysponuje bardzo dobrze rozbudowaną siecią autobusową. Między głównymi miejscowościami autobusy jeżdżą co godzinę, a w soboty i niedziele rzadziej. Kursy na wyspie obsługuje firma BAT (Bornholms Amts Trafikselskab).

W sezonie letnim BAT organizuje objazdy tematyczne specjalnymi autobusami, którymi można pojechać np. na wycieczkę ekologiczną tzw. zielonym autobusem, by zapoznać się m.in. z systemem recyklingu śmieci na wyspie.

Artisians Bus może nas zabrać na pięciogodzinną wycieczkę, w trakcie której odwiedzimy pracownie przeszło 20 artystów i rzemieślników, m.in. atelier szkła, ceramiki, drewna i warsztaty kaletnicze. W cenie przejazdu lunch (bornholmski wędzony śledź). Wycieczka odbywa się w każdy wtorek w okresie 30 VI–15 IX.

Smakosze lokalnych specjałów powinni rozważyć wycieczkę innym autobusem BAT o nazwie Regional Food Heritage Bus. W trakcie sześciogodzinnego objazdu wyspy odwiedzimy kilku miejscowych producentów wysokojakościowej żywności; w cenie lunch.

Jadąc autobusem Garden Bus, poznamy ogrody i parki wyspy.

Na Bornholmie można skorzystać z taksówki powietrznej obsługującej loty w granicach wyspy (loty wycieczkowe na zamówienie; DanTaxi).

Połączenia z archipelagiem Ertholmene utrzymuje Christiansøfarten/Bornholmekspress (rejsy na Christiansø i Frederiksø). Promy odpływają 1–4 razy dziennie z Gudhjem (50 min).

 

 

Samochodem po Bornholmie:

Na Bornholmie jeśli nie każdy mieszkaniec, to praktycznie każde gospodarstwo domowe dysponuje dziś samochodem, choć wielu wyspiarzy preferuje jednoślady, szczególnie rowery. Nawet po Rønne – m.in. ze względu na jej rozmiary – łatwiej i szybciej jeździ się rowerem.

Z drugiej strony, dysponując samochodem, możemy dość dobrze zwiedzić Bornholm w bardzo krótkim czasie. Paliwo zatankowane na kontynencie powinno wystarczyć na objechanie całej wyspy i dotarcie do większości interesujących miejsc. Jeśli jednak go zabraknie, można skorzystać z bornholmskich stacji benzynowych. Znajdują się one w Rønne oraz w Allinge.

Wynajem aut:

Na Bornholmie obok wypożyczalni rowerów znajdują się również wypożyczalnie samochodów, które stanowią alternatywę dla osób chcących w krótkim czasie i na własną rękę zwiedzić wyspę.

Wynająć można na miejscu lub za pośrednictwem naszej wyszukiwarki, która znajduje się na stronie głównej.

 

Our partners

This site uses cookies to make it work better. I accept
Facebook