Kultura Bornholmu

Bornholm ma głęboko zakorzenione tradycje kulturalne. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że teatr w Rønne, zbudowany w r.1823 to najstarszy czynny do dziś teatr w Danii.

Istnieje tu wiele amatorskich zespołów muzycznych i teatralnych, odnoszących sukcesy na wielu konkursach. Największą dumą wyspy jest słynny duński malarz Oluf Høst, którego nastrojowe obrazy można podziwiać w Muzeum Sztuki w Rø oraz pisarz Martin Andersen, którego dom rodzinny w Nexø udostępniony jest zwiedzającym. Do odwiedzin zaprasza też wiele innych bornholmskich muzeów.

Latem wyspa tętni życiem muzycznym, odbywa się tu wiele festiwali i koncertów muzyki poważnej (wiele z nich w zabytkowych kościołach - rotundach) oraz jazzowych; wszystkie z udziałem czołowych muzyków duńskich i zagranicznych.

tradycja na Bornholmie

Bornholm- wyspa artystów

Bornholm ma wiele nazw, ale z pewnością zasłużył na miano „wyspy artystów”. Specyficzna atmosfera, niezwykłość krajobrazów, znakomite światło i wreszcie obfitość surowców, które mogą być przedmiotem obróbki, przyciągnęły tu rzesze twórców, również z zagranicy. W niewielu miejscach Europy znajdziemy tylu artystów – rzeźbiarzy, projektantów biżuterii, ceramiki, szkła, co na Bornholmie.

Już od ponad 100 lat wyspa przyciąga kreatywne dusze – widocznym śladem ich obecności są liczne muzea sztuki i rękodzieła, galerie, miejsca wystawowe i otwarte warsztaty, gdzie można podpatrzeć artystów podczas twórczego procesu. Na wyspie rozsiane są liczne pracownie malarskie, rzeźbiarskie, stolarskie, wyrobów tekstylnych czy jubilerskich.

Głównymi ośrodkami sztuki i rzemiosła są miasteczka: Gudhjem, Ronne, Svaneke i Allinge-Sandvig. Obecnie działa tu około stu różnych pracowni artystycznych.

Ceramika i szkło artystyczne

Na Bornholmie przeważają pracownie ceramiczne (keramik), działające w oparciu o lokalne złoża gliny. Największą z nich jest pracujące muzeum, urządzone w fabryce wyrobów ceramicznych Hjorths Fabryk w Ronne.

W Gronbechs Gard w Hasle zobaczymy to, co najlepsze w ceramice z Bornholmu. Warto zajrzeć do Paradis Keramik w Bodlisker koło Nexo, Helle Lund-Hansen (HEKA Stentoj) w Nexo, Jans Keramik w Dueodde lub do Evy Brandt w Ronne.

Nietrudno jest zachwycić się siłą twórczą artystów i małymi arcydziełami powstającymi w licznych warsztatach szkła artystycznego, gdzie szkło jest formowane tradycyjną metodą – za pomocą ludzkiego oddechu. Wielu twórców otwiera swoje warsztaty dla zwiedzający, by mogli zobaczyć i doświadczyć, jak z połączenia piasku i żaru oraz wyobraźni twórczej i siły ludzkich płuc powstają kunsztowne misy, karafki, kieliszki, świeczniki, biżuteria i niezwykłe ozdoby.

Ważne miejsce na artystycznej mapie wyspy zajmują szkoły szkła artystycznego (glashytte). Te małe, ale nowocześnie wyposażone pracownie znane są w Europie i poza jej granicami. Wizyta w jednej z hut, gdzie można przyjrzeć się procesowi wytopu i formowania szkła, jest niewątpliwą atrakcją turystyczną.

Hjorths Fabryk
noc świętojańska na Bornholmie

Tradycje Bornholmu

Noc świętojańska

Na Bornholmie kultywowany jest jeden z prastarych zwyczajów, typowy zwłaszcza dla mieszkańców Skandynawii, a mianowicie palenie ognisk w czasie najkrótszej letniej nocy. Duże ogniska płoną wtedy na wybrzeżach w pobliżu większości miasteczek. Tradycja ta sięga głęboko w czasy pogańskie.

Røgeri- wędzarnie na Bornholmie

Drugą starannie kultywowaną tradycją jest rytuał wędzenia śledzi. Tylko na Bornholmie przetrwało tak wiele wędzarni- røgeri. W kilku restauracjach zlokalizowanych przy wędzarniach można zamówić coś w rodzaju szwedzkiego stołu (Fiskebuffet). Suma 120-180 DK daje nam możliwość do nieograniczonej ilościowo wyżerki, skomponowanej z kilkudziesięciu różnych dań i przekąsek.

Wędzarnie na Bornholmie
krolle bolle
Krolle Bolle

Według lokalnych podań, opiekuńczym duszkiem wyspy jest mały i poczciwie wyglądający troll zwany Krølle Bølle. Mieszka on wraz ze swa rodziną w lesie Langebjerg, niedaleko ruin zamku Hammershus. Jest małym psotnikiem, płatającym pod osłoną nocy - wraz z całą swą rodziną - nieustanne figle gospodarzom bornholmskim, ale jest też lojalnym obrońcą wyspy. Według miejscowej legendy, podczas najazdu Szwedów na wyspę, dzielny troll postraszył ich tak bardzo, że ci w popłochu zawrócili do Szwecji.

Obecnie Krølle Bølle przemienił się w symbol wyspy i ulubieńca najmłodszych turystów odwiedzających Bornholm (są tu nawet pyszne lody noszące nazwę Krølle Bølle, choć według legendy sam troll woli kisiel z czarnych jagód).

Rękodzieło na Bornholmie

Rzemiosło artystyczne na wyspie zapoczątkowane zostało poprzez produkcję tzw. zegarów bornholmskich, ich kolekcję można obejrzeć w Muzeum Bornholmu w Rønne. Dziś tradycję rzemiosła artystycznego podtrzymują licznie tu osiadli twórcy ceramiki artystycznej i szkła artystycznego oraz wyrobów tekstylnych. Prowadzą oni warsztaty, gdzie produkcja wyrobów połączona jest z ich sprzedażą.

W kilkunastu miejscowościach wyspy przetrwały zabytkowe warsztaty i manufaktury, gdzie kultywuje się stare technologie i wytwarza unikalne produkty. „Specjalnością domu” są niewielkie precjoza wykonywane z miejscowego granitu lub drewna.

artyści na Bornholmie

Our partners

This site uses cookies to make it work better. I accept
Facebook
Instagram